MENÜ

TASARIM TESCİLİ HEMEN TEKLİF AL

Tasarımın kelime anlamı, dış görünüm anlamına gelmektedir. Renk, şekil ve desen özelliklerinin tümüne tasarım denilmektedir. Yenilikçi olan ve ayırt edici özelliklere sahip tasarım seçenekleri tescillenmektedir. Bu kategorideki tescil işlemlerinde özgünlük önemlidir. Taklit edilen ve kopya özelliğine sahip tasarımlar tescil edilmemektedir.

 

Tasarım hakkı nedir?

Yasal olmak kaydıyla tasarımın bütün haklarının alınmasıdır. Bu haklar resmi yaptırımla korunmaktadır. Tasarımı yapan kişi bu hakkı satın alabilir. Benzer veya kopya çalışmaların isim hakkı alınamamaktadır. Çalışmanız başkası tarafından satılamaz. Ayrıca üretim hakkı da tamamen size aittir.

 

İcadınızın özellikleri nasıl olmalıdır?

Patent kategorisinde tescillenen icatların belli başlı özellikleri olmalıdır. Bu ürünlerin ilk önemli özelliği özgünlüktür. İsim hakkının alınması için bazı şartlar gerekir. Bu şartlar:


1- Özgünlük
Tasarlanan Ürün tam anlamıyla orijinal özelliklere sahip olmalıdır. Taklit veya kopya olmamalıdır. Bütün çizgileriyle sizin eseriniz olmalıdır.


2- Kullanışlılık
Kullanılabilir bir icat olmalıdır. Sosyal hayatta veya iş hayatında kullanılamayan tasarımlar tescil kategorisine girmez.


3- Üretilebilir olma
Seri üretim özelliklerine sahip olmalıdır. Tasarım seçeneğinin seri bir şekilde üretimi önemli bir özelliktir.


4- Emniyetli ve güvenli olma
Tasarım, her yönden güvenli olmalıdır. Tehlikeli olan veya canlılara zarar veren tasarımlar tescil dışıdır.


5- Ergonomik olma
Tasarım her yönden uyumlu olmalıdır. Teknik özellikler, dış görünüm ve fonksiyonellik gibi konularda uyumlu olmalıdır.


6- Tasarım diline sahip olma
Ergonomik görüntü, ürün şekli ve fonksiyonel özellik, ifade edilebilmelidir. Bilgi notuna sahip olmalıdır.


7- Doğaya duyarlılık
Enerji özellikleri tasarruflu olmalı ve doğaya zarar vermemelidir. Bütün bu özellikler tescil işlemi esnasında dikkate alınmaktadır.


8- Sosyal özelliklere sahip olma
Kullanıcı profile geniş olmalıdır. Genç, çocuk, ihtiyar ve yetişkin gibi kategoriler dikkate alınmalıdır.

 

Rekabette öne geçin;

Çok ürün satmak günümüzde önemli değildir. Ürettiğiniz bir ürün piyasada olan bir ürünse rekabet zorlaşır. Patenti elinizde olan bir üründe size bütün avantaj sizdedir. Sizden izin alınmadan o ürün üretilmez. Bu nedenle seri üretim yapacak fabrikalar üretim ücreti ödemek zorundadır. Bu kategoride problemle karşılaşmamak için isim hakkının alınması gerekir. Türkiye’de bu işte Türkiye Patent Enstitüsü söz sahibi olmuştur. Başvurular bu kuruma yapılmaktadır. Firmamız, bu kategoride istediğiniz etkili çözümleri sunmaktadır.
Hizmet ProgramımızBu kategoride çözüm üreten firmamız, belli bir programla hareket eder. Yurt içi veya yurt dışı kategorisinde ilk başvuru ilk aşamadır.

 

Bu aşamada tasarımınızın tescile uygunluğu sorgulanmaktadır. İlk başvuru için form doldurulmaktadır. Bütün bu dosya işlemlerini firmamız yerinize gerçekleştirmektedir. Tasarım tescil konusunda gerekli bütün sorgulama işlemi kurum tarafından yapılmaktadır. Türkiye’de TPE (Türk Patent Enstitüsü), yurt dışında ise başvurulan protokol gerçekleştiriyor. Yurt dışında Madrid protokolü en büyük protokoldür. Bu protokolde yüzlerce ülke bulunuyor. Avrupa birliği protokolünde ise Avrupa birliği üyeleri bulunuyor. Bu protokolde onay işlemi geneldir. Bir ülkede onay çıkması yeterlidir. İptal işlemi için de bir ülkenin red etmesi yeterlidir. Diğer protokollerde başvurular tek tek yapılır. Her ülke için ayrı ayrı başvuru yapılır. Bu işlemi protokol yerinize gerçekleştirmektedir. Bütün bu işlemleri firmamız uzman kadrosuyla takip etmektedir.

 

Gerçekleştirilen başvuru işleminde onay gelirse asıl başvuru yapılır. Asıl başvuru işlemi için kimlik bilgileri gerekir. On yıl geçerli tescil işlemiyle, tasarımınızı üretebilirsiniz. On yılın sonunda ise tescilin yenilenmesi gerekir. Yenileme işleminin yapılmaması durumunda tescil hakkınız ortadan kalkar. Tescil hakkının devam etmesi tescilin yenilenmesine bağlıdır. Bütün bu işlemler firma elemanlarımız tarafından takip ediliyor. Yenileme işlemleriyle tekrar tasarım tescil hakkını elde edebilirsiniz.