MENÜ

FAYDALI MODEL TESCİL İŞLEMLERİ

FAYDALI MODEL TESCİL İŞLEMLERİ HEMEN TEKLİF AL

Küçük buluşların korunması kategorisine faydalı modeller denilmektedir. Bu modellerde ileri seviyede teknik özellik aranmaz. Teknik ve bilimde bir durumun aşılmasına gerek yoktur. Günlük hayatta kullanılan ve işlevselliği basit olan tasarımlardır.

 

Faydalı model tasarımlarının büyük bir buluş olmasına gerek yoktur. İş dünyasında veya sosyal hayatta kullanılabilir olması önemlidir. İcadın amacı veya kullanılabilirliği yoksa, tescilin bir anlamı yoktur.
 

Faydalı modeller başvurusu;

Buluşu yapan kişi, buluşun korunması için yapması gereken işlemler vardır. Bu konuda profesyonel ekibimiz, buluşu Dünya genelinde araştırmaktadır. Tasarlanan ürünün başkasına ait olmaması gerekir. Bu araştırma işlemi internetten yapılmaktadır. Sosyal medya ve diğer bütün siteler incelenmektedir. Google arama motoru, bu işlemi çok kolay hale getirmektedir. Tescilli değilse, buluşun tescil işlemi yapılabilmektedir.


Patent alma işlemleri, günümüzde icadın korunması açısından önemlidir. Bir icadın başkası tarafından üretilememesi için patentinin alınması gerekir. İsim ve tasarım patent işlemleriyle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Faydalı model başvuru dosyası bu araştırmadan sonra hazırlanır. Başvuru işlemlerinde icadın bilgileri, icadın sahibi ve iletişim bilgileri önemlidir. Başvuruda bilgilerin açık ve net olması önemlidir.
 

Faydalı model patenti kaç yıl ile sınırlıdır?

Yapılan başvuru işleminin ardından ürünün uygun görülmesi durumunda patent başvurusu yapılmaktadır. İkinci başvuru işlemi asıl başvurudur. Asıl başvurudan sonra faydalı model patenti on yıl geçerlidir. On yıl süreyle modeliniz taklit edilemez ve başkası tarafından kullanılamaz.

 

Üretmek isteyen üretici ve fabrikalar sizin onayınızı almak zorundadır. Patent ücreti ödeyerek fabrika ve üreticiler ürününüzü seri bir şekilde üretebilir. Patent süresinin uzatılmasını istiyorsanız süre dolmadan yeniden başvurmalısınız. Tescil işlemlerinde sürenin dolması halinde yeni başvuru hakkı bulunuyor. Bu başvuru yapılmadığı zaman ürününüz taklit edilebilir veya satılabilir. Resmi kanallardan yaptırım uygulamak için tescil işlemleri zorunludur.
 

Faydalı modellerde profesyonel çözüm;

Bu konuda tecrübeli olan firmamız, yılların deneyimine sahip elemanlarla çalışmaktadır. Kısa sürede patent almanız için pratik yöntemleri tercih etmekteyiz. Ürünün incelenmesi, benzerini olup olmadığının araştırılması, profesyonel bir şekilde gerçekleşmektedir.

 

Türkiye Patent Enstitüsü bu konuda yetkilidir. Bu kuruma başvuru yapılarak tescil işlemi yapılabilmektedir. Başvuru işlemlerinde iki aşama vardır. İlk aşama icadın özgünlük kontrolüdür. Tasarım projesi ve diğer bütün özellikler özgünlük kontrolünden geçer. Bu ilk aşamada yapılan araştırma işlemin seyrini belirlemektedir. Özgünlük kontrolünden başarı ile geçen tasarımlar asıl başvuruyu yapabilmektedir.


Özgünlük, tasarımın A’dan Z’ye size ait olmasıdır. Tescilli bir ürünü taklit ettiğiniz zaman o ürünü piyasaya çıkaramazsınız. Bu nedenle faydalı model tasarımınız benzersiz bir ürün olmalıdır. Tescilli bir ürünü piyasaya sürdüğünüz zaman o ürün sahibinden izin almalısınız. Aksi halde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.


Her iki başvuruda da belli bir ücret ödeniyor ve form dolduruluyor. İkinci başvuruda kesin kayıt formu dolduruluyor. On yıl geçerli patent alımı ile birlikte artık tasarımınız sadece sizin oluyor.
 

Faydalı modellerde güncel ve etkili çözüm;

Küçük icatların korunması, icat sahiplerinin bu konuda mağdur olmasını önlüyor. Patenti alınmayan küçük icatlar, başkaları tarafından taklit edilmektedir. Taklidin yanı sıra patentini de alabilmektedir. Başkası icadınızın patentini alabilir.

 

İcadın kendinize ait olduğunu ispatlayamazsanız, başkaları bu icadın tescil işlemini yapabilir. Sonuç olarak bütün emeğiniz boşa gider. Emeğin korunması tescil işlemleriyle olur. Bunun yolu da bu konuda tecrübeli kişilerle çalışmaktır.

 

Kısa sürede sorunsuz bir şekilde patent alabilirsiniz. Emeğin korunması ve piyasada satılması, tescil işlemleri ile mümkündür. Bu kategoride büyük firmalar yeni ürünleri için tescil işlemi yaptırmaktadır. Markalaşmanın ilk önemli adımı isim tescil işlemleridir.