MENÜ

ESERLERİNİZİ TELİF HAKKI İLE KORUYUN

ESERLERİNİZİ TELİF HAKKI İLE KORUYUN HEMEN TEKLİF AL

Özel çaba ile elde edilen eserlerin korunması telif hakkına dahildir. 1948 yılında toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda telif hakkı yasası kabul edildi. Bu yasayla ürün, eser ve tasarımlar koruma altına alındı. Ülkemizde ise Osmanlı zamanında 1857 yılında telif nizamnamesi yayınlandı. Avrupa’dan bir asır önce Osmanlı telif hakkını yayınladı.

 

Emek sarf ederek elde edilen çalışmalar korumaya alındı. Bu kategoride çözüm üreten firmamız, telif hakları kategorisinde gerekli işlemleri yürütmektedir. Zaman kaybı ve sorunla karşılaşmamak için hizmet kriterlerimizi tercih edebilirsiniz

 

Telif hakkı konusunda genel çözüm;
Bu kategoride eleman ve hizmet kalitesini artıran firmamız, güncel çalışmaktadır. Yeni kurallar ve yönetmelikler, hizmet programımıza dahil edilmektedir. Konusunda deneyimli elemanlarımız, bu konuda yeterli tecrübeye sahiptir. İlk aşama ilk başvurudur.

 

TPE’ye yapılan başvuru ilk başvuru işlemidir. Telif hakkının alınması işleminde genel bir araştırma yapılır. TPE telif hakkına haiz olduğuna karar veren makamdır. İlk başvuruda olumlu sonuç gelirse, firmamız asıl başvuruyu gerçekleştiriyor. Asıl başvuru ile telif hakkı verilmektedir.


Başvuru esnasında telif hakkı alınacak ürünün özellikleri beyan edilmektedir. Başvuracak kişinin kimlik ve iletişim bilgileri forma eklenmektedir.


Telif hakları neleri düzenliyor?
İlk aşamada bu haklar eser ve eser sahibini koruyor. Eserin taklidi ve buna bağlı olarak sahibinin zarar görmesi engelleniyor. İstisna ve kısıtlamaların yanı sıra koruma süresi belirleniyor. Hakların devredilmesi, meslek birliği ve bağlantı hakları da bu kapsamdadır.


Eserin ne gibi özelliği olmalıdır?
Düşünsel bir çalışmanın ürünü olmalıdır. Sıradan olmamalı ve özgün olmalıdır. Düşünsel olan ürün şekle dönüşmelidir. Sahibine ait olmalıdır. Başkası tarafından yapılmamış olması gerekir. Telif hakları kategorisinde belirlenen şartlara haiz olması da önemlidir. Telif hakkı alınacak eserler şu kategorilerde olmalıdır:


 1- Sinema
 2- Derleme ve işleme
 3- Güzel sanatlar
 4- Musiki
 5- Edebiyat


Bir eseri birden fazla kişi tasarlayabilir. Bu durumda ortak bir telif hakkı alınabilir. Eser sahipleri yönetmen, yapımcı ve diğer kategorilerde birlikte hak sahibidir. Çizgi film yapımcılarında animatörler de telif hakkına dahil edilir. Eserinizin korunması adına bizimle irtibata geçebilirsiniz. Elemanlarımız telif hakkını kısa sürede almaktadır.
 

Bu hakkı alan hangi haklara sahip olur?

İsim ve arz yetkisi ilk göze çarpan haklardır. İsimde değişiklik yapılması konusunda tek yetkilidir. Diğer yandan işletme ve çoğaltma hakkı da sahibine aittir. Yayma hakkı ve temsil hakkı gibi haklar telifle birlikte verilmektedir. Halka açık yerlerde eserin yayınlanması tescil alan kişiye bağlıdır. Bu kişiden izin alınmadan yayınlama işlemi yapılamaz. Eser sahibi bu konuda ücret talep edebilir.

 

Telif hakları bir başkasına devredilebilir. Bütün bu işlemler için firmamızın çalışma seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu hakların istisnaları bulunmaktadır. Kamu düzeni, genel menfaat, hükümet yetkileri, kopya ve neşir istisna kaidelerdir. Ayrıca kişisel menfaatler de istisna grubuna dahil edilmektedir. Bütün bu konularda işin ehlini arıyorsanız bizi arayın. Müşteri hizmetleri kategorisinde gerekli çözüm seçeneklerini hazırlayabiliriz.
 

Diğer hak sahipleri kimlerdir?

Sanatı icra eden herkes hak sahibidir. Çalan, söyleyen, yazan ve yayınlayan herkes hak sahibidir. Eserde emeği geçen herkes bu kategoriye dahil edilmiştir. Ürünü kaydeden ve buna benzer işlemlerden geçirenler de hak sahibidir.

 

Kablolu veya kablosuz yayın hakkı olan TV’ler de hak sahibidir. Eseri ilk defa yayınlayan yayıncılar da hak sahibi olabilmektedir. Bu yayıncılar bu eseri ilk yayınlayan kişi olmalıdır. Daha sonra kopyalayan ve çoğaltan firmalar hak sahibi değildir. İzinsiz çoğaltan yayıncılar hakkında hukuki soruşturma açılabilir. Bu kategoride güncel yönetmelikler devreye girer.