MENÜ

ENDÜSTRİYEL TASARIMDA ETKİLİ ÇÖZÜMLER

ENDÜSTRİYEL TASARIMDA ETKİLİ ÇÖZÜMLER HEMEN TEKLİF AL

Görsel bakımdan kendine özgü özellikler o ürünün tasarımsal özelliğini meydana getirir. Bu görsel özellikler tescillenebilmektedir. Özel bir çalışma sonucunda ürettiğiniz ürünü tescilleyebilirsiniz. Hemen hemen her ürünü tescilleme olanağına sahipsiniz.

 

Her türlü eşya endüstriyel tasarım kategorisine dahil olmaktadır. Faydalı modellere nazaran daha profesyoneldir. İsim hakkı özellikleri daha farklıdır. Faydalı model seçenekleri, basit icatlar için ekonomik bir seçenektir. Endüstriyel tasarım seçenekleri, özellik bakımından daha profesyoneldir.

 

Tescil işlemlerinin önemi;

Markalaşmak için isim hakkının alınması gerekir. Bir ürünün veya icadın markalaşması isim hakkına bağlıdır. Patenti alınmayan başkası tarafından üretilebilir. Başkası tarafından üretilen icadınızın isim hakkı da alınabilir. Başkaları tarafından isim hakkı alınırsa, kendi icadınızı üretemezsiniz.

 

Tescil işlemleri, ‘bu ürün bana aittir’ demektir. Bunun resmi bir şekilde izahıdır. Tescillenen ürünlerin taklidi resmi yaptırımlarla korunur.
 

Endüstriyel tasarım;

Bu kategori diğer seçeneklere göre farklıdır. Bir icadın endüstriyel olması için bazı şartlar gerekir. Tüketiciye hitap eden estetik görsellik bu şartlardan biridir. Diğer önemli bir konu kullanma kolaylığıdır. Endüstriyel tasarım seçeneğinin satılabilir olması da oldukça önemlidir. Maliyetin minimum olması da bu kategoride önemlidir. Maksimum fayda, endüstriyel tasarım ürününün diğer önemli özellikleri arasında gösterilmektedir. Tasarım şekil, yapı ve renk bakımından özgün olması gerekir.


Renk, desen ve benzeri özellikler bu kategoride önemlidir. Ürün endüstriyel olarak üretilebilmelidir. Bunun yanı sıra elle üretim de kabul edilmektedir. Mobilya, ev aletleri, elektrikli aletler ve halı gibi eşyaları kapsıyor. Yenilik kriterleri ve ayırt edici özellikler en önemli özelliklerdir. Ürün piyasada olmayan bir ürün olmalıdır. Kullanıma sunulmamış olması ve ilk elden üretilmiş olmalıdır. Endüstriyel tasarım tescil yenileme süresi 5-25 yıl arasında değişmektedir.

 

Yirmi beş yıldan sonra ürün halka mal olur. Yurt içi veya yurt dışı kategorisinde isim hakkı alınan ülkelerde geçerlidir. Türkiye’de tescillenen ürün, Türkiye sınırları içerisinde tescillidir. İsim hakkının alınması ile birlikte, ürünün bütün hakları size ait oluyor.

 

Tescil hakkının alındığı ülke sınırları içinde ürünü pazarlayabilirsiniz. Sizden izin almadan ürününüz satılamaz veya pazarlanamaz. Seri üretim yapacak fabrikalar sizden izin almak zorundadır. Üretim için hesabınıza para yatırmak zorundadırlar. Bu avantajı yakalamak için tescil işlemlerini yaptırmanız yeterlidir.
 

Profesyonel çözüm;

Tescil işlemlerini yapılabilirliği konusunda ekiplerimiz bilgi vermektedir. Bu konuda tecrübeli ekiplerimiz, tasarımınız konusunda etkili çözüm üretmektedir. Başvuru işlemleri ve takibi gibi konularda da çözüm üretilmektedir.

 

İtiraz ve itiraza karşı bildirim hazırlama, elemanlarımız tarafından gerçekleşmektedir. Devir, adres ve unvan değişikliği de takip ediliyor. Haklar konusunda etkili çözüm seçenekleri hazırlanmaktadır. Patent veya tescil hakkı satılabilir.
 

Tescil başvurusu;

Bu kategoride firmamız, icadınızı incelemektedir. Sosyal hayatta kullanılabilirlik özellikleri incelenmektedir. Tescilli olmaması ve başkası tarafından kullanılmamış olması da önemlidir. Tasarım diline sahip olma ve doğaya duyarlılık bu kategoride önemlidir. Güvenli kullanım özelliği ve ergonomik kullanım seçenekleri de dikkate alınıyor. Üretilebilirlilik, kullanışlılık ve özgünlük, diğer önemli konulardır. Bütün bu konular pratik bir şekilde incelenmektedir.


Profesyonel tasarım özelliklerine sahip birçok ürün bu kategoride değerlendirilmektedir. Bütün bu özellikler dikkate alınmaktadır. Bu özelliklere göre ilk başvuru işlemi gerçekleştirilir. İlk başvuru işleminde özgünlük kontrolü yapılır. Her hangi bir itiraz gelmezse tescile uygunluk onaylanır.

 

Bu aşamadan sonra ikinci asıl başvuru yapılır. Bu aşamada gerekli bütün dosyalar elemanlarımız tarafından hazırlanmaktadır. Başvuru ücreti ve formu yetkili resmi kuruma teslim edilmektedir. Başvuru işlemini, belli sürelerde yenilenmektedir. Bütün bu işlemler firmamız tarafından takip edilmektedir. Danışmanlık hizmetleri kategorisinde firmamızdan yardım alabilirsiniz.